close
Arıkovanı

Akıllı Sera Sistemi Ignite Greenhouse Ön Siparişe Açıldı

Sera yetiştiriciliği emek ister. Bitkilerin doğru ısıda yetişmesi ve nem ihtiyacının karşılanması mahsulün kalitesini büyük oranda etkiler. Seracılıkta kullanılan geleneksel yöntemler ise bu süreci oldukça zahmetli kılar. Zaman zaman da ürünün zarar görmesine ve dolayısıyla maddi zarara sebep olur. Akıllı sera çözümü ile bu sorunlar tarih olmak üzere.

Çok daha kolay ve az efor isteyen sistemle bu zararları ortadan kaldırmak mümkün. Bu amaçla yola çıkan Ignite Greenhouse akıllı sera otomasyonu, sera yetiştiriciliğini iyileştirmek için tasarlandı. Amaç sera yetiştiricilerinin iş yükünü kolay ve kullanışlı teknolojiyle azaltmak.

Teknolojiyi ulaşılabilir fiyatlara indirerek basit ve kolay kullanımı sağlayacak açık kaynak kodlu bu proje, yarı profesyonel ve amatör üreticilerin çok daha verimli şekilde tarım yapabilmelerini sağlıyor. Uygulamanın açık kaynak kodlu olması sayesinde her maker kendi kitini oluşturabilme imkanı buluyor.

Nasıl çalışır?

Greenhouse sensörleri sera içine yerleştirilir. Sensörler üzerindeki QR kod, kullanılacak cihazdaki sera uygulamasıyla eşleştirilir. Seranın toprak nemi ve sıcaklığı uygulama üzerinden takip edilir. Böylece daha az zaman, daha az maliyet ve daha az zararla sera yapmak mümkün hale gelir.

Ignite Greenhouse geliştiricileri ilk fazı tamamlamış durumda. Arıkovanı üzerinden başlattıkları kitlesel fonlama kampanyası ile de ürünü iyice geliştirmek istiyorlar. İkinci fazda sensör ailesini geliştirmek, otomatik sulama ve ortam sıcaklığını uzaktan kontrol etmek gibi özellikler eklemeyi planlıyorlar.

Türkiye’deki akıllı tarım kavramına katkı sağlamak için yola çıkan Ignite Greenhouse, Arıkovanı üzerinden ön siparişe açılmış durumda. Profesyonel kullanıma yönelik akıllı sera kitini 1.300 TL’ye kullanıcılarla buluşturan ekip, farklı fiyatlara farklı ürünler de sunuyor. Örneğin 100 TL karşılığında domates tohumu ve saksı, 300 TL’ye Japon elması fidanı veya 400 TL’ye ev tipi cam sera gibi ürünler kullanıcıları bekliyor.

Proje hakkında detaylı bilgi almak ve ön sipariş vermek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Gönder