close

Dijital çağ yaşamlarımızın her açısına köklü değişiklikler getirdi. Birbirimizle iletişime geçme, iş yapma, satma ve satın alma şekillerimiz değişti.

Yeni çağın getirdiği yeniliklerden bir diğeri de, bir fikri hayata geçirme şeklini değiştiren kitlesel fonlama oldu. Bir kitlesel fonlama kampanyasındaki her şeyin yenilikçi ve dijital çağın gereklilikleri doğrultusunda kurgulanmış olması gerekirken; bunlar arasından satış yaklaşımının önemi öne çıkıyor.

Kitlesel fonlama aracılığıyla ürünlerini hayata geçirmek isteyen girişimcilerin, bir dizi yeni satış taktiği benimsemesi gerekiyor.

İnternet dünyayı ele geçirip, insanlığa alternatif bir gerçeklik yaratmadan önce kullanılan popüler satış stratejileri, günümüz dünyasının dinamiklerinde yetersiz kalıyor. Milyarlarca internet kullanıcısının menzilde olduğu yeni çağda, girişimcilerin ürünlerine veya hizmetlerine ihtiyaç duyan doğru kitleye ulaşmak için akılcı satış yaklaşımları benimsemesinin gerekliliği su götürmez bir gerçek.

Aşağıdaki satış teknikleri, her girişimcinin kitlesel fonlama kampanyalarını daha iyi satmalarını sağlayacak birkaç ipucu barındırıyor.

Yumuşak Satış ve Agresif Satış

Geleneksel satış yaklaşımları, müşteriyi satın almaya ikna etmek için mümkün olduğunca zorlamak üzerine kuruludur. Günümüzde ise müşteriler/destekçiler ile sağlıklı ve uzun soluklu ilişkiler inşa etmek, hızlı bir anlaşma koparmaktan daha önemli görülüyor.

Günümüzde marka bilinirliğini sağlamak, bir satış koparmaktan daha çok değer katıyor. Uzun vadeli avantaj sağlamak isteyen girişimcilerin yumuşak satış kaslarını geliştirmeleri tavsiye edilir.

Sosyal Satış

Sosyal satış, satıcıları sosyal medya kanalları aracılığıyla hedef kitleye bağlayan bir strateji. Sosyal ağların müthiş yükselişi ve birbirlerinden farklı dinamikleri, başarılı bir satış stratejisi kurgularken platformlara özel yaklaşımlar sergilenmesini gerekli kılıyor.

Başarılı sosyal satış stratejisi, müşterilere etkileşim yoluyla değer sağlamaktan geçer. Marka temsilcileri, soru sorarak ve bilgilendirici içerikler ile yanıtlar vererek hedef kitleyle sürekli etkileşim halinde kalırlar.

Herhangi bir kitlesel fonlama kampanyasını satmaktaki amaç, potansiyel destekçileri fikir ile tanıştırmak ve ödüller ile desteklerini cezbetmeye çalışmaktır. Burada başlayan süreç, hedef kitle üzerinden bir topluluk oluşturmak, geri bildirimler almak, pazarı ve ihtiyaçları kavramak şeklinde uzar.

Çoğu kampanya teknoloji tutkunu Y kuşağı tarafından desteklenir. Bu nesil geleneksel satış tekniklerine karşı ön yargılıyken, sosyal medyada karşılaştıkları içerik bombardımanına karşı ilgisizdir. Onları fikrinizi desteklemeye ikna etmek için önce ilgilerini çekmeyi başarmalısınız.

Etiketler : destekçidijital çağkampanyakitlesel fonlamayumuşak satış

Yorum Gönder