close
İpuçları

Girişimcilerin Dikkat Etmesi Gereken Kitlesel Fonlama Riskleri

Kitlesel fonlama şimdiye kadar birçok girişimci, yenilikçi ve yaratıcı kişilerin fikirlerini hayata geçirmemesinde yardımcı oldu. Ancak kitlesel fonlamanın birçok avantajı olduğu gibi, kampanya başlatmayı düşünen girişimcilerin dikkat etmesi gereken bazı fonlama riskleri de mevcut.

Her girişim esasında bir risktir. Birçok girişimci işe yalnızca iyi tarafından bakarak bu riskleri bertaraf edebileceğine ve sürecin düzgün bir şekilde yürüyeceğine inanır. Pozitif olmak elbette iyi bir yaklaşımdır ancak bunun bazen tehlikeli yanları da olabilir.

Pozitif olmak mı gerçekçi olmak mı?

İşin yalnızca olumlu taraflarına odaklanmak hem girişimciler hem destekçiler hem de kitlesel fonlama platformları için tehlikelidir. Karşılaşılabilecek olan riskleri hesaba katmak ve bu doğrultuda bir davranış geliştirmek önemlidir. Medya çoğunlukla hedefinin üzerine çıkmış kampanyalara odaklanıp bunlarla ilgili başarı hikayeleri yayınlamaya bayılsa da işin bir de öteki yüzü var.

Esasen başarıyla sonuçlanan kitlesel fonlama kampanyaları, başarısız olanların yanında devede kulak kalır. Dolayısıyla başarı hikayelerinin yanında gerçekçi davranarak başarısızlığı da hesaba katmanız gerek. Üstelik doğru yönetildiğinde başarısızlık çoğu zaman müthiş öğretici bir deneyimdir.

Faydaları: Gerçekçi olmanın yalnızca iş hayatında değil, yaşamın her alanında birçok faydası vardır. Size daha iyi bir girişimci ve lider olmanızı sağlayacak beceriler geliştirmenize yardımcı olur. Sorunlara gerçekçi yaklaşarak daha iyi çözümler bulabilir ve gerçek problemleri çözmeye odaklanabilirsiniz.

Hedefinize ulaşmanın garantisi yok

Kitlesel fon kampanya başlatmak büyük bir yatırımdır. Kampanya içeriğini hazırlamak, video ve görsel eklemek ve tüm bunların takibini yapmak derken bazen haftada 30 saatinizi bu işe harcamanız gerek. Bu iş uğruna harcayacağınız zamanın tümü bir yatırımdır. Hedefinize ulaşamazsanız, yatırımınızı da kaybedersiniz.

Faydaları: Başarısız olsanız dahi bu süreçte kampanyanızın ve ürününüzün en zayıf yönlerini ve en güçlü yönlerini öğreneceksiniz ve geliştirme fırsatı bulacaksınız. Potansiyel müşterilerle bağlantı kurarak projeniz hakkında geri bildirim alacaksınız. Tüm bu değerli bilgiler, sizi bir sonraki aşamada daha deneyimli bir girişimci haline getirecek.

Kötü şöhret

Kitlesel fonlama destekçi toplamak, ürününüzle ilgilenen bilinçli bir kitle kazanmak, sosyal medya ağı kurmak için harika bir yoldur. Bununla birlikte, saygınlığınızı kötü etkileyecek bir hata yapma riskini de beraberinde getirir. Küçük bir hata “kötü şöhret” kazanmanıza ve kampanyanıza gölge düşmesine neden olabilir. Üstelik yeni bir girişimseniz, isteyeceğiniz son şey kötü şöhret damgasıdır.

Faydaları: Bunun için pek olumlu fayda sayamayız elbette ancak düzeltilemeyecek şey değil. İtibarınızı düzeltmek için çaba gösterdiğinizde müşterilerinizle daha şeffaf, daha açık ve dürüst olma şansına sahip olacaksınız. Bu size müşterilerinizle iletişime geçme şansı da verir. Savunma yapmayın. Soruna gerçekçi yaklaşın, hatalarınız için özür dileyin ve hatalarınızdan ders aldığınızı kanıtlayın.

Evet, kitlesel fonlamada birçok risk mevcut ancak hiçbiri aşılmaz değil. Özverili ve disiplinli olduğunuz sürece er ya da geç başarının kapılarını aralayacaksınız.

Yorum Gönder