close
İpuçları

Kitlesel Fonlama Hedefinizi Aşarsanız Ne Olacak?

Kampanyanızın hedeflediğinizden daha fazla destek toplaması, kitlesel fonlamada sürecinde ulaşabileceğiniz en büyük başarıdır. Öngördüğünüzden daha fazla kişinin projeyi benimsemesi ve destek olması, ortaya koyduğunuz fikrin gerçek bir ihtiyaç olduğunun somut bir kanıtıdır.

Umduğunuzdan daha fazla para toplamak girişimciler için yeni fırsatlar yaratırken, aynı zamanda bir takım yeni sorumlulukları da omuzlarına yüklüyor. Hedefi aştıktan sonraki süreçte atılacak adımlar, projenin geleceğini tayin eder.

Amacımız hevesinizi kursağınızda bırakmak değil fakat umduğunuzdan fazlasını topladıktan sonra kutlama faslını kısa tutup, titizlik göstermeniz gereken konulara odaklanmanız yararınıza olacaktır.

Daha fazla beklenti

Arıkovanı gibi ödül bazlı kitlesel fonlama platformlarında, hedeflediğinizden daha fazla destek toplamanız, daha fazla destekçiye ödül ve ürün göndermeniz gerektiği anlamına gelir. Vaat ettiklerinizi zamanında umduğunuzdan fazla kişiye göndermek için ise daha fazla insan gücüne, materyale, depo alanına ve sevkiyat yapmaya ihtiyaç duyarsınız. Destekçiler ödüllerini veya ön sipariş ettikleri ürünlerinin zamanında ellerinde olmasını bekleyecek ve onları bekletmenizden memnun olmayacaklar; özellikle de ihtiyacınızdan çok daha fazlasını size verdiklerini bildiklerinde.

Daha sıkı iletişim

Başarılı kitlesel fonlama kampanyalarının ardında güven ve şeffaf iletişim yatar. Destekçiler çoğunlukla projeler ile duygusal bağ kurar, ödül kazanmanın yanı sıra ürünün gerçeğe dönüşmesini sağlamak amacıyla elini cebini atar.

Daha fazla kişinin maddi ve manevi beklentiye girmesi, girişimci ekibin yanıtlaması gereken daha fazla soru olacağı anlamına gelir. Kitlesel fonlama kampanyanızı destekleyenleri sadık müşterileriniz ve marka savunucularınız haline getirmek, onlar ile nasıl iletişim kurduğunuza bağlıdır.

Daha titiz çalışma

Kitlesel fonlama kampanyası planlamak ve bir strateji belirlemek, tıpkı yatırımcı ilişkileri yürütmek kadar meşakkatlidir. Her ikisinde de ortak olan ise girişimcilerden bir hedef koymaları beklenmesidir; ne kadar kaynağa hangi sebepten ihtiyaç duyduklarını bilmeleri gerekir. Kitlesel fonlama hedefini aşmak, yalnızca girişimci onunla ne yapacağını biliyorsa bir avantaj sağlayabilir. Amaçsızca harcanan kaynak girişime zarar verebilir.

Daha da kötüsü, para bolluğu kimi girişimcilerin dikkatini dağıtarak, onları büyüme konusunda iyi düşünülmemiş kararlar vermeye teşvik edebiliyor. Girişimi bir sonraki adıma veya başka bir yöne taşımak için yalnızca para rezervine sahip olmak yeterli bir sebep değildir. Bu noktada fikir geliştirme, zamanlama, pazar dinamikleri ve ekip gibi diğer faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Etiketler : hedefkitlesel fonlama

Yorum Gönder