close

Dünyanın dört bir yanında kurulan kitlesel fonlama platformları, kişilerin ve ekiplerin sıradaki büyük fikri uygular ve dağıtırken, aracı konumundaki geleneksel yatırımcılara olan ihtiyacı ilk etapta ortadan kaldırıyor.

Kitlesel fonlama çok niş ve yatırım için çok riskli fikirlere hayata geçme şansı verirken, çoğu proje kampanya hedefine ulaşmak için gerekli planlama ve hazırlığı yapmakta zorlanıyor.

Kitlesel fonlamanın başlıca kötü yönetim hikayesine dönüşen Mighty Number 9 isimli projenin kampanyasını unutmamakta fayda var. Popüler oyun serisi Mega Man’in fahri ardılı şeklinde pazarlanan kitlesel fonlama kampanyası, ertelemeler, terslikler ve aldatıcı pazarlamayla gölgelenmişti. Geliştirici ekip en nihayetinde oyunu tamamladıklarında, destekçiler kendilerine söz verilenden bir hayli uzak bir ürünle karşılaşmışlardı. Daha da kötüsü, projenin yaratıcısı Keiji Inafune, destekçiler oyunun geliştirilmesini beklediği sırada başka bir proje için kitlesel fonlama kampanyası başlatma cüretini göstermişti.

Böylesi kötü senaryosunun nadir olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle dünyanın en popüler kitlesel fonlama platformu Kickstarter’da, projelerin yalnızca yüzde 36’sı başarıyla tamamlanırken; Mighty Number 9 gibi başarıyla fonlanan fakat sonrasında kötü sürprizler yapanlar bu yüzdeye dahil değil.

Daha sıkı denetim ve gözlem mekanizmalarına sahip Arıkovanı ve Bulusum.biz gibi platformlarda ise kötü yönetim başarısızlıklarına daha nadir rastlanıyor. Özellikle teknoloji projeleri üretim aşamasında beklenmedik zorluklar ile karşılaşabildiğinden, projelerin uygulanabilir olmaları önemli bir kriter olarak kendini gösteriyor. Fakat bu göze alınması gereken bir risk çünkü kitlesel fonlama platformlarının varlık amacı doğrudan bunu gerektiriyor: İnsanların çözülmesi gereken bir ihtiyaç olduğuna katıldığı tüm projelere eşit şans tanımak.

Kampanya süreçleri zorludur. Sıkı zaman aralıklarında hedefe ulaşılması gerekirken, beklenmedik aksilikler ile karşılaşabilecek projeyi tamamlamak için gereken para önceden hesaplanmak durumundadır. Yatırımcının aradan çıkarılması, proje sahiplerini tamamen özgür bırakmaz. Paranın nasıl harcandığı ve verilen sözlerin zamanında yerine getirilmesi konularında kampanyanın tüm destekçilerine karşı sorumlu olurlar.

Kitlesel fonlama kampanyalarının başarısının projelerin gelecek başarısını tayin ettiği bilim insanları tarafından kanıtlanmış bir gerçek. Fakat kimi istisnalar da yaşanmıyor değil. Örneğin Ouya; Android oyunlarının TV üzerinden oynanmasını sağlayan “devrimsel” konsol. Kampanyası tam 8,6 milyon dolar toplayan bu ürün gerçek bir ihtiyaç değildi ve başarılı kampanyası sonrasında çok az satış yaparak başarısız oldu.

Kitlesel fonlama şüphesiz müthiş avantajlara sahip ve iyi bir proje yöneticisiyle geleneksel yöntemlerin kısıtlamalarının aşılmasını sağlayabilir. Fakat bunun kolay bir iş olduğunu söylemez mümkün değil.

Etiketler : destekkitlesel fonlamaprojeyatırım

Yorum Gönder