close

Bu zamana kadar yaratılmış en heyecan verici icatlardan birini hayal edin. Elektrik, internet veya ne isterseniz. Şimdi bu icadın zamanında birinin aklındaki çılgın bir fikirden ibaret olduğunu düşünün. İnsan yaşamını iyileştiren şeylerin bir konseptten gerçeğe evrilişini düşünmek bile müthiş bir his. Peki, böylesi bir sürecin bizzat parçası olmak nasıl hissettirirdi?

Komplike fikirleri hayata geçirmek zorlu ve uzun bir süreç. Bugün hayatlarımızı değiştiren irili ufaklı tüm icatlar, mucitleri tarafından aşılan bin bir zorluğun, sayısız deneme ve yanılmaların bir sonucu olarak gerçeğe dönüştü. Ve bundan önce her biri, teorinin ilk kez pratiğe dönüştüğü prototipleme aşamasından geçti.

Prototipleme kitlesel fonlamanın da mihenk taşlarından biridir. Ortaya konulan ürünün topluluk tarafından destek görmesi için proje sahiplerinin önce vaat ettiklerini hayata geçirebileceğini kanıtlaması gerekir. Kaldı ki, çalışan bir -fonksiyonel- prototipe sahip olmak Arıkovanı’na başvurmanın da ön şartlarındandır.

Prototipleme süreci birbirinin devamı beş aşamadan oluşur ve nihai ürünü ortaya çıkarır:

  1. Konseptin Kanıtı: Fikrinizi ve fikrinizin muhtemel uygulama şekillerini pratik uygulamalarla test edin.
  2. Fonksiyonel Prototip: Ürünün istenilen şekilde performans gösterip göstermediğini test edin.
  3. Görünüş Prototipi: Ürünün nasıl görüneceğine dair fikirlerinizi işlevi hesaba katmadan test edin.
  4. Tasarım Prototipi (beta): Fonksiyonel ve görünüş prototiplerinin birbirlerine yakınsanmasıyla ortaya çıkar. Prototip, ürünün nasıl görüneceğini ve nasıl çalışacağını büyük ölçüde ortaya koyar.
  5. Nihai Ürün: Geride kalan tüm aşamaların ardından, ürün seri üretim şartları da göz önünde bulundurularak son halini alır.
İlk Oculus Rift prototiplerinden bir tanesi

Prototipleme süreci, fikrinizi adım adım gerçeğe dönüştürürken yeni fikirlerin denenebilmesini, topluluktan alınan fikirler doğrultusunda ürünün sadeleştirilmesini veya zenginleştirilmesini, ürünün bir bütün olarak işlevselliğinin test edilebilmesini mümkün kılar.

Fikrinizin fiziksel bir çıktısına sahip olmak, teoride öngörülememiş sorunların net bir şekilde gözlemlenmesini sağlaması ve çözüm üretme sürecinin verimliliğini artırması açısından da işlevseldir. Kitlesel fonlama aracılığıyla kullanıcı odaklı bir ürün yaratılırken, prototipleme sürecine hedef kitlenin fikirleri de dahil olur.

Prototipler zamanla dramatik değişimler geçirir. İlk karalamalardan profesyonel skeçlere, derme çatma kutulardan çalışan prototiplere şahitlik etmesi bir hayli ilginç bir evrim sürecidir. Kitlesel fonlama yöntemi, yalnızca prototiplerin değil, tüm prototipleme sürecin kayıt altına alınarak şeffaf bir şekilde yürütülmesinin de önemini vurgular. Ancak bu şekilde projeye hayat veren ekip ile destekçileri arasında verimli bir fikir alışverişi ortamı yaratılabilir.

Etiketler : aşamalarkitlesel fonlamaprototipprototipleme

Yorum Gönder